Dzisiaj porozmawiajmy o…. Ciemieniucha

Dzisiaj porozmawiajmy o…. Ciemieniucha

Ciemieniucha czym jest, pojawia się na głowie niemowlaka a wyglądem przypomina żółtą skorupkę. Ta „skorupka” często przysparza wątpliwości młodym rodzicom w kwestii czy i jak dokucza ona dziecku, jak pielęgnować skórę głowy i jak jej się pozbyć.

Kiedy wiemy że mamy do czynienia z ciemieniuchą?

W momencie kiedy na skórze głowy dziecka pojawia się zrogowaciały naskórek, łuskowaty, z początku biały, a następnie zmieniający kolor na pomarańczowe zabarwienie – to najpewniej mamy do czynienia z ciemieniuchą. Zmiany występują najczęściej nie na całej główce, tylko w okolicach ciemiączka, stąd nazwa.

Wyglądem przypomina tłusty łupież. Prześwitująca przez włosy ciemieniucha może dawać takie wrażenie, jakby maluch miał lekko rude włoski. Zmiany mogą się pojawiać także na innych częściach ciała, na przykład w okolicach brwi albo nosa.

Przyczyny powstawania ciemieniuchy.

Najczęściej kojarzy się ą niedostateczną higieną dziecka, dlatego niektóre mamy na jej widok popadają w panikę, i staje się ona powodem do wstydu i zmartwienia. Jest to mylne podejście, bowiem nic nie wskazuje aby brak dbałości lub też stosowanie nieodpowiednich środków higieny był przyczyna ciemieniuchy.

Pediatrzy, są zgodni, że ciemieniucha jest wynikiem niedojrzałości gruczołów łojowych, które w pierwszym okresie życia pracują bardzo intensywnie i zbyt mocno natłuszczają wrażliwą skórę dziecka Niewykluczone, że za tę nadczynność mogą odpowiadać hormony matki które są wciąż obecne w organizmie jej dziecka.

Dlatego mamy powinny spokojnie przechodzić do tej kwestii – jeśli dziecko ma ciemieniuchę, to nie dlatego, że źle o nie dbają. Po prostu Jest to częsta przypadłość wieku niemowlęcego.

Jeżeli dziecko ma objawy alergii, np. AZS mogą być bardziej narażone na pojawienie się ciemieniuchy.

W jakim okresie życia pojawia się ciemieniucha?

– Najczęściej pojawia się w pierwszych sześciu tygodniach życia. Jednak czasem może wystąpić i u starszych dzieci, nawet dwu i trzyletnich.

Okres letni, kiedy gruczoły łojowe pracują intensywniej sprzyja pojawianiu się ciemieniuchy. Może ona nawet nawracać wielokrotnie, jednak raz zlikwidowana zostaje tylko wspomnieniem

Czy ciemieniucha jest dokuczliwa dla dziecka?

Nie, ciemieniucha nie boli, nie swędzi, nie piecze, nie jest groźna dla zdrowia. Może się zdarzyć, że łuska utrudni skórze oddychanie i główka niemowlaka bardziej się poci. W zasadzie jednak ciemieniucha nie powoduje dyskomfortu, jest uznawana przede wszystkim za problem estetyczny.

Czy ciemieniucha sama zniknie?

Zdarza się że ciemieniucha znika sama po kilku tygodniach i już nigdy nie wraca. Jednak w niektórych przypadkach może mieć cięższą postać, a łuski stworzą na główce dziecka twardą, ciężka do usunięcia skorupę.

Lepiej jest zareagować przy pierwszych objawach ciemieniuchy, bowiem wtedy łatwiej się jej pozbyć. Najlepiej zakupić preparat, który przyspieszy jej eliminację.

Jakie są domowe sposoby na ciemieniuchę?

Odpowiednia pielęgnacja skóry głowy może sprawić, że ciemieniucha zniknie. Po pierwsze  należy codziennie myć główkę dziecka. A przed każdym myciem smarować skórę na głowie oliwką dla niemowląt albo oliwą z oliwek.

Można też zastosować peeling z rozmoczonych w wodzie płatków owsianych lub otrąb pszennych. Taką papką, która zmiękcza naskórek i delikatnie go ściera, smarujemy główkę dziecka na krótko przed kąpielą. My polecamy krem na ciemieniuchę firmy Kokoso oraz szampony  do skóry normalnej lub do skóry wrażliwej 

A co gdy domowy sposób nie działa?

Jeżeli pomimo stosowania zabiegów domowych ciemieniucha nie znika albo jej objawy nasilają się i rozprzestrzeniają, warto skonsultować się z pediatrą. Oceni on, jak poważny jest problem i być może doradzi któryś ze specyfików dostępnych w aptekach.

To kremy, które regulują proces rogowacenia naskórka i łagodzą podrażnienia. Przestrzegam przed próbami usuwania naskórka na siłę i "na sucho", bez użycia kremów czy oliwki. Taki zabieg może sprawiać dziecku ból, łatwo też wtedy o infekcję podrażnionej skóry.

Czy można ciemieniusze zapobiec?

Warto spróbować i profilaktycznie smarować główkę niemowlęcia oliwką, a później czesać ją miękką szczotką – nawet jeśli główka jest zupełnie łysa.

Należy unikać przegrzewania główki, bo pocenie sprzyja powstawaniu ciemieniuchy. W domu nie należy zakładać dziecku czapeczek, chyba że po kąpieli i na krótko. Oczywiście, czapki powinny być wykonane z naturalnych tkanin.


Post comments