O kubku niekapku - czyli jak wybrać, na co zwrócić uwagę.

O kubku niekapku - czyli jak wybrać, na co zwrócić uwagę.

Kubek niekapek to jeden z gadżetów z kategorii "must have". To dzięki niemu twoje dziecko nauczy się samodzielnie pić. Jak nazwa wskazuje kubek niekapek zapewnia to że po nalaniu płynu i zamknięciu nie powinna wydostać się z niego ani kropla, co zapobiegnie zalaniu się lub rozlaniu przy przechylaniu kubka. Niekapki które można spotkać na rynku oferowane są z miękkim lub twardym ustnikiem. A ich wybór może przyprawić o istny zawrót głowy.

Tym krótkim tekstem zarysujemy temat niekapków. Powiemy jak działają, określimy ich zalety i wady, jak wybrać kubek w zależności od wieku maluszka, który ustnik będzie odpowiedni. Jak go czyścić, wprowadzić do użytku przez dziecko, oraz opowiemy o najpopularniejszych typach kubków.

Jak działa niekapek?

Kubek działa tak jak sama nazwa wskazuje. Po wlaniu napoju i zamknięciu, mamy pewność że z kubka nie ubędzie ani kropla, chyba że przez ustnik przez który dziecko ssie picie.

Rynek oferuje wiele kubków, różnią się one w szczegółach ale zasadza działania pozostaje niezmienna. 

Rodzaj kubków niekapków

W sklepach dostępne wiele rozwiazań które można zaliczyć do kubków w 100% zgodnych z nazwą lub też jedynie do nich nawiązujacych w kwestii nauki samodzielnego picia z normalnego kubka. Tego typu rozwiązaniem jest kubek Madela.


Kubek Medela

Kubek Medela posiada specyficzny kształt, pozwalający maluchowi pić w pozycji półpionowej. Świetnie sprawdza się w przypadku mam karmiących piersią, które chcą podawać maluchowi napoje jedynie w sytuacjach ekstremalnych. Kubek ten można stosować w przypadku kilkutygodniowych dzieci.

Kubek treningowy

Kubek treningowy który.....  możemy określić jako przeciekający. Zwykle jest niekapek ze specjalnym zaworkiem który umożliwia pełnić rolę kubka treningowego. Świetnie sprawdzi się aby pokazać maluchowi, jak korzystać z "dorosłego kubka". Można ich używać w od szóstego miesiąca życia. 

Kubek niekapek z miękkim ustnikiem

Wracając do kubków z w pełni ich nazwy możemy podzielić je na kubki z miękkim i twardym ustnikiem. Kubki z elastycznym ustnikiem będzie dobrym wyborem dla niemowlaków od czwartego miesiąca życia. Taki ustnik że dziecko nie odczuje różnicy przesiadając się z butelki. Warto tutaj zwrócić uwagę na możliwość rozkręcenia kubka do mycia. Innym rozwiązaniem tego typu jest smoczek niekapek do standarodwej butelki lub butelki antylolkowej z uwchwytem.

Kubek niekapek z osłonką

Osłonka ustnika podnosi poziom higieny, świetnie się sprawdza przed zbieraniem się na ustniku zarazków czy bakterii. Z reguły kubki z osłonkami charakteryzują się nieco większą wagą i mogą być trudniejsze w czyszczeniu. Na plus poza podwyższona higieną mają wyższą odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Kubek niekapek z plastikowym ustnikiem

Ten typ niekapków sprawdzi się u dzieci od 1 roku życia. Twarde ustniki polecane są tym dzieciom które maja tendencję do przegryzania gumowych lub silikonowych ustników. Początkowo twardy ustnik może być dla dziecka zniechęcający ale będąc  konsekwęntym w stosowaniu maluszek przekona się to tego rozwiązania. Od niekapka z plastikowym ustnikiem już tylko krok do pierwszego kubka lub bidonu ze słomką

Niekapek z płaskim ustnikiem

Kubki niekapki z płaskim ustnikiem polecane są dla dzieci od 14 miesiąca życia i według producentów doskonale sprawdzają się do nauki picia z dorosłych kubków.

Czy kubek niekapek jest zdrowy i bezpieczny dla dzieci?

Jest wiele opinii jakoby niekapki powodowały u dzieci wady zgryzu. Jednak krytyka kubków jest bezpodstawna i nie ma potwierdzenia u pediatrów. Mamy które korzystają z niekapków zazwyczaj bardzo sobie je chwalą. Bowiem tego typu naczynia są łatwe w obsłudze dla mama jak i dla maluszków i przyczyniają się do szybszej nauki maluszka w korzystaniu z normalnych kubków. Dziecko ma wrodzony odruch ssania, wykorzystują go podczas ssania piersi czy też smoczka. Przy zastosowaniu niekapka można łatwo odzwyczajać malucha od butelki, aby powoli wdrażać je do do używania "dorosłego kubka".  Warto wiedzieć, że picie z kubka wymaga odpowiedniego ułożenia policzków, warg i innych części jamy ustnej, które odpowiadają za dozowanie płynów. Poza tym dziecko, aby pić bez rozlewania na siebie napoju, musi umieć odpowiednio sterować wargami. Kubek niekapek może być dobrym początkiem do zdobywania tych umiejętności.Wady i zalety kubków niekapkówKubek niekapek z uchwytem

Wadą kubków niekapków może być rozpowiadany mit o ich negatywnym wpływie na zgryz malucha i późniejsze wady wymowy. W zasadzie większość pediatrów i ortodontów wkłada te opinie między bajki, ponieważ kubki niekapki nie mają żadnego negatywnego wpływu na prawidłowy rozwój dziecka, a ewentualne problemy ze zgryzem lub wymową często są przyczyną genetyczną, lub innych schorzeń, niezwiązanych ze stosowaniem kubka niekapka.

Zalet kubków niekapków jest cała masa. Dzięki odruchowi ssania, jaki towarzyszy piciu z kubka niekapka, dzieci momentalnie uspokajają się przy piciu z tych kubeczków. Warto również zwrócić uwagę na wygodę w stosowaniu niekapków zarówno dla rodziców, jak i maluchów. Przy piciu z niekapka nie ma obawy, że maluch zaleje siebie, rodzica lub najbliższe otoczenie, a dozowanie płynów za pomocą niekapka jest bardzo proste, zarówno w domu, jak i w „terenie”.

Niekapek pozwala również zaoszczędzić mnóstwo czasu mamom i sprawi, że dziecko później łatwiej „chwyci” zasadę picia z normalnych kubków.

Idealne rozwiązanie 3 w 1

Niepowtarzalny kubeczek 3 w 1 marki BEABA to innowacyjne rozwiązanie, odpowiadające aktualnym potrzebom dziecka. Może pełnić trzy funkcje: butelki ze smoczkiem, kubeczka z „dziubkiem” oraz otwartego kubeczka z uchwytami, dzięki czemu już od pierwszych miesięcy życia może „rosnąć razem z dzieckiem”. Smoczek butelki, który mocuje się na szarą bazę za pomocą jasnoróżowej nakrętki, wyposażony został w regulację antykolkową (odpowietrzenie) i transparentną pokrywkę ochronną dla zagwarantowania higieny. Miękki, szary ustnik, przeznaczony dla nieco starszych maluchów do nauki samodzielnego picia, posiada system Evoluclip, zapobiegający wyciekom podczas transportu. Po zdjęciu tych akcesoriów otrzymasz otwarty biały kubek z powłoką antypoślizgową na spodzie oraz parą dużych ergonomicznych uchwytów, które ułatwiają dziecku utrzymanie naczynia we właściwej pozycji. Idealny dla starszaka, który opanował umiejętność samodzielnego picia. Uchwyty mogą być używane w każdej wersji kubeczka. 

Kubeczek można myć ręcznie lub w zmywarce. 

Kiedy warto wprowadzić kubek niekapek?

Kubek niekapek możemy wprowadzać maluchom, które skończyły 3 miesiąc. Producenci robią, co mogą, by oferować kubki niekapki możliwie szerokiemu gronu odbiorców. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie niekapka w okolicach 10 miesiąca życia maluszka. Pamiętajmy, że ilu rodziców i specjalistów, tyle opinii na temat dogodnego momentu do wprowadzania kubka niekapka. Wy drodzy rodzice najlepiej znacie swojego malucha i to wy powinniście najlepiej wiedzieć, kiedy przyszła odpowiednia pora na zastąpienie butli kubkiem niekapkiem.

Jak czyścić kubek niekapek?

Przed wyborem niekapka, warto zwrócić uwagę, czy upatrzony model można rozebrać na małe części. Jeżeli kubek to umożliwia, wtedy jego późniejsze czyszczenie będzie o wiele prostsze.

Kubek niekapek po rozebraniu na możliwie najmniejsze czynniki pierwsze należy porządnie wyszorować, spłukać pod dużą ilością bieżącej wody, a następnie odpowiednio wysuszyć, dzięki czemu unikniemy zbierania się pleśni. Niektóre kubki niekapki można również myć w zmywarce. Warto również regularnie wyparzać niekapki, aby uniknąć ryzyka rozwijania się bakterii i zarazków.Czy warto kupić kubek niekapek?

Wiele mam ze względu na liczne zalety kubków niekapków zdecydowało się na taki zakup. Niekapki doskonale sprawdzają się zarówno w na spacerach, jak i w domu. Mogą być doskonałą drogą do nauki malucha samodzielnego picia z normalnych kubków, a także zabezpieczą ubranko brzdąca i otoczenie przed pierwszymi próbami samodzielnego picia.


Post comments